OFFICE OF THE PRINCIPAL, GOVT. COLLEGE, NALWA

DUTY LIST FOR THE SESSION 2021-22

                                                Dated: 22/07/2021

The following committees have been constituted for the smooth functioning of the College. The below listed Annual duties will come into force with immediate effect. Ex-conveners/In-charges are supposed to hand over their charges, if any, to the new incumbent and get the counter signature of the undersigned by 16-08-2021 positively. The conveners/ in charges of various activities shall note down the names of the faculty members attached with them during this year. They are also requested to call the fresh quotations immediately for the work to be undertaken by them. Concerned committees are also supposed to complete the job well in time assigned to them during the session 2020-21. Here follows the list to be noted down by the concerned teacher:

 

1. COLLEGE COUNCIL:

Chairperson: Smt. Leena Kajal, Principal.

Members:

1. Smt. SunitaSandip

2. Sh. Salender Singh

3. Sh. Anil Kumar

4. Dr.Minaxi Sharma

5. Mrs. Saroj Bala

 

 2. COLLEGE BURSAR, OFFICE SUPERVISION & AUDIT:

1. Dr. Vinod Gill (Bursar)

2. Sh. Vinod Kumar Gupta (Asstt. to Supervision & Audit)

 

3. Senior Mentors:

1. Sh. Salender Singh

2. Dr.Minaxi Sharma

3. Sh. Anil Kumar (Computer)

4. STAFF & SOCIAL SECRETARY:

1. Sh. Anil Kumar (Commerce) (Staff Secretary)

2. Dr. Virender Singh (Social Secretary)

5. STAGE SECRETARY:

1. Dr. Sunita Bamal

2. Dr. Komal Malik

6. RIGHT TO INFORMATION:

 1. Smt. Sunita Sandip: (SPIO)                                        1.Sh. Mukesh Kumar, Clerk

            2. Sh. Vinod Gupta, Deputy Supdt.:ASPIO

 

7. COURT CASES:

1. Sh. Sonu                                                     

2. Sh. Deepak          

3.Sh. Vinod Kumar Gupta, Deputy Supdt                                        

4. Dr. Rakesh (Comp. Instructor)

 

8. INCOME TAX AND PROPERTY RETURN COMMITTEE:

1. Dr. Vinod Gill (Advisor)

2. Dr. Komal Malik(Convenor)

3. Sh. Anil Kumar (Commerce)

4. Mr. Pardeep Kumar (Ext)

5. Sh. Vinod Gupta(Deputy Supdt.)

 

9. COLLEGE TIME-TABLE & WORK LOAD  :

1. Ms. Nirmala (Convenor)

2. Sh. Rajiv (Section formula)

3. Mrs. Saroj Bala

4. Mrs. Richa (Subject change)

5. Dr. Sunita (Psy)

6. Mr. Rajesh (L.A.)

 

10. ONLINE ADMISSION:

1. Sh. Anil Kumar (Computer Scie.) (Nodal Officer)

2. Mrs. Richa

3. Dr. Rakesh (inst.)

4. Sh. Sanjay (L.A.)

 

11. LIBRARY COMMITTEE:

1. Dr. Sunita Bamal (Convener)

2. Dr. Sudesh Rathee

            3. Mrs. Meena Pannu

            4. Sh. Deepak

 

12. COLLEGE MAGAZINE COMMITTEE:

1.  Mrs. Saroj Bala (Convener)

2. Dr. Virender

3. Dr. Minaxi (Aditer English Section)

4. Dr. Sunita Bamal (Hindi Section)

5. Dr. Seema (Environment Section)

6. Dr. Vandana Sharma

7. Dr. Sudesh Rathee (Science Section)

 

13. WALL MAGAZINE:

1. Dr. Kavita

2. Ms. Nirmala

3. Dr. Komal Malik

 

14. E- MAGAZINE:

            1. Dr. Vandana Sharma (Convenor)

            2. Dr. Saroj Bala

3. Dr. Kavita

 

15. ENVIRONMENT STUDIES, ECO CLUB AND HARIT HARYANA:

            1. Dr. Sudesh Rathee (Eco Club & Incharge)

            2. mrs. Meena Pannu

            3. Dr. Seema (Environment studies)

            4. Dr. Sunita (psy)

 

16. STUDENTS REGISTRATION RETURN :

1. Sh. Anil Kumar  (computer Sci)                             1. Sh. Sadhu Ram ,Clerk

2. Sh. Anil  Kumar                                                      3 Dr. Rakesh Kumar, Comp. Inst

3. Sh. Ashok (B.A. II, III)                                          4. Sh. Sanjay Kumar ,C.L.A

4. Mrs. Saroj Bala (Commerce & Sci                          .

                                                                                   

17. NSO AND LECTURE SHORTAGE:

1. Dr. Vandana Sharma                                              1. Sh. Sadhu Ram, Clerk                   

2. Sh. Pardeep (B.Com)                                 

3.  Mrs. Saroj Bala : All B.A.

4. Dr. Sudesh Rathee (B. Sc)

 

18. UNIVERSITY WORKS PART –A : 

            1. Dr. Pooja Rani (Incharge Uni. Works)

            2. Mrs. Richa (Internal Assessment)                           1. Sh. Mukesh (Clerk)

            3. Dr. Komal Malik       -do- Sunita Psy                     2. Sh. Sanjay (L.A.)

            4. Mrs. Saroj Bala (Uni. Exam Form Filling /Fees)     3. Sh. Sadhu Ram

            5. Sh Pardeep Kumar (Ext.)                                        4. Dr Rakesh Kumar

 

PART B: UNIVERSITY RESULTS/CHECKING OF RESULTS IN ACR PROFORMA/ COLLEGE PASS %AGE/MERIT LIST:

1. Dr. Vandana Sharma (Inchargr)

2. Sh. Rajiv B A I

3. Sh. Pardeep Kumar (B.Com)

4. Dr. komal Malik  

 

19. ATTESTATION OF FORMS AND CHARACTER CERTIFICATE:

 

            1. Smt. Sunita Sandip (B.A)

            2. Sh. Salender Singh (B.Com, B.sc)

            3. Sh. Sadhu Ram

 

20. RECORD AND SUPERVISION OF DETAILS OF MARKS CARDS &DEGREES:

            1. Smt. Promila

 

 

21. INTRODUCTION OF NEW COURSES / SUBJECTS:

1. Sh. Anil Kumar(Convenor)

2. Dr. Richa

3.Dr. Pooja Rani

 

22. SUBJECT SOCIETIES:

           All Head of the Depts.

 

23.  PRINTING  COMMITTEE: (All types of Printing Work in the College):

1. Dr. Virender Singh (Incharge)

2. Mrs Saroj Bala

3. Dr. Kavita

4. Sh. Deepak

 

24. MIKE, TENT AND SHAMIANA WITH SEATING ARRANGEMNT:

1. Dr. Virender Singh (Convenor)

3. Dr. Kavita

4. Sh. Deepak  (Photography)

5. Mr. Pardeep

 

25. CULTURAL ACTIVITIES & MAINTENANCE OF TROPHIES:

1.Dr. Sunita Bamal (Convenor)

2. Sh. Sonu

3. Dr. Ashok Kumar                          

4. Dr. Geeta  Devi (Ext)

5. Sh. Pardeep (Ext.)

6. Dr. Seema (Ext.)

 

26. EDUCATIONAL TOURS/ TRIPS COMMITTEE:

1. Sh. Salender Singh

2. Sh. Sonu

3. Mrs. Saroj Bala

 

27. GENERAL PURCHASE/ PHYSICAL VERIFICATION COMMITTEE:

1. Smt. Sunita Sandip (Convenor)

2. Sh. Salender Singh

3. Sh. Anil Kumar (Computer Sci)

4. Dr. Minaxi.

5.Dr. Sunita Psy

 

28. AUCTION COMMITTEE:

1. Smt. SunitaSandip(Convenor)

2. Sh. Vinod Gill

3. Dr. Komal Malik

 4. Dr. Sunita Bamal

 

29. COLLEGE PROPERTY INCLUDING BUILDING, FURNITURE &TREES:

1. Mrs. Meena Pannu

 2. Dr. Deepak

3. Sh. Rajiv

4. Dr. Ashok Yadav

 

30. REPAIR OF FURNITURE AND OTHER SUNDRY ITEMS: 

1. Dr. Virender Singh

2. Dr. Ashok

3. Sh. Rajiv

4. Dr. Rakesh Kumar

 

31. BUILDING FUND (CONSTRUCTION, REPAIR ,B&R and PUBLIC HEALTH):

1. Mrs. Sunita Sandip

2. Sh. Salender Singh

3. Sh. Rajiv

4. Dr. Kavita

 

32. ELECTORAL VOTER ID, AADHAR CARD, BPL etc.

1. Dr. Virender Singh (Convenor)

2. Dr. Komal

3. Smt.  Meena

4. Smt.  Saroj Bala

 

33. BUS PASSES:

1.  (Convenor)                         1. Sh. Sanjay Kumar, C.L.A

2. Mr. Pardeep Kumar

34. INVITATION COMMITTEE FOR ALL FUNCTIONS: 

1. Sh. Anil (Comm)

2. Dr. Sunita Psy

3. Dr. Geeta Devi

 

35. REFRESHMENT COMMITTEE:

1. Dr. Virender Singh

2. Sh. Rajiv Kumar

3. Dr. Kavita

4. Richa, Sunita Psy

 

36. ANNUAL PRIZE COMMITTEE :

1. Mr. Sunita Sandip

2. Dr. Pooja Rani

3. Mrs. Richa

4. Dr. Komal Malik

5. Dr. Seema

 

 

37. COLLEGE ANNUAL REPORT :

1. Dr. Vandana Sharma

2. Mrs. Saroja Bala

 

38. PUBLICITY INCHARGE:

1. Sh. Salender Singh

2. Dr. Sunita Psy

 

39. UTILIZATION OF O.E:

1. Dr. Minaxi

2. Dr. Kavita

3. Mr. Pardeep Kumar

 

40. LAB UPGRADATION GRANT:

1. Sh. Deepak

2. Mrs. Richa Verma

3. Ms. Sunita

4. Dr. Rakesh Kumar

 

41. SCIENCE EXHIBITION:

1. Dr. Sudesh Rathi  (Convenor)

2. Sh. Rajiv

3. Sh. Sonu

 

42.  N.S.S & TABACOO MONITORSHIP :

1. Sh. Ashok Singh (P.O)                                           1. Sh. Vinod Gupta, Deputy Supdt.

            2. Dr. Meenakshi

            3 Dr. Virender Singh

            4. Smt. Seema

            5. Dr. Geeta Devi

            6. Mr. Pardeep Kumar

 

43. QUIZ CONTESTS:

1. Sh. Deppak

2. Sh. Sonu

3. Sh. Rajiv Kumar

4. Dr. Seema

 

44.  GENERATOR SET, ELECTRICITY AND TELEPHONE, MAINTENANCE AND BILLING:

1. Sh. Salender Singh (Convenor)

2. Sh. Sonu

3. Sr. Virender Singh

 

 

 

45. Lease Line, Wi Fi and Broad Band (All Works: Communication Bills& Maintenance):

1. Sh. Anil Kumar

2. Sh. Sonu

3. Dr. Rakesh Kumar

 

46. BIOMETRIC ATTENDANCE, PURCHASE, INSTALLATION, RECORD AND MAINTENANCE:

 

1. Mr. Anil  (Computer)

2. Dr Komal Malik

3. Dr. Rakesh Kumar (Comp. Inst.)

 

47. LANGUAGE LAB:

1. Dr. Minaxi (Convenor)

2. Smt. Saroj Bala

3. Dr. Komal Malik

            4. Dr. Geeta Devi

 

48. EDU-SAT INCHARGE:

            1. Dr. Komal Malik

            2. Dr. Vandana Sharma

            3. Dr Rakesh Kumar

 

49. COLLEGE WEBSITE& WEB PORTAL:

1. Sh. Anil Kumar

2. Dr. Vandana Sharma

3. Dr. Rakesh Kumar

4. Sh. Sanjay Kumar

 

50. COMPUTER LABS ( ITS EQUIPMENTS AND  MAINTENANCE:

(A) PURCHESING, REPAIRING AND MAINTENANCE OF ALL COMPUTERS ):

1. Sh. Anil Kumar  (Computer Sci)

2.Mrs. Richa

3. Dr. Komal Malik

2. Dr. Rakesh Kumar, Compter Inst.

3. Sh. Sanjay Kumar, C.L.A

 

51. CCTV CAMERAS (PURCHASING /INSTALATION/ FOOTAGE/ MAINTENANCE)

1. Sh. Anil Kumar  (Computer Sci)

2. Sh. Rakesh Kumar

3. Sh. Sanjay Kumar (L.A)

 

52. DRINKING WATER MANAGEMENT( PURCHASING AND MAINTENACE OF AQUAGUARD/RO):

1. Sh. Salender Singh (Convenor)

2. Dr. Sudesh

3. Sh. Pardeep

53.  NAAC Advisory:

1. Mrs. Sunita Sandip

 

54. NAAC , IQAC& NIRS String :

            1. Sh. Anil Kumar (Computer Sci)(Co-Ordinator)

            2. Sh. Anil Kumar (Co-coordinator)

            3. Sh. Vinod Gill (Co-coordinator)

4. Mrs. Richa

            5. Sh. Sonu

6. Dr. Komal Malik

7. Dr. Vandana Sharma

            8. Sh. Rajiv kumar

9. Dr. Rakesh Kumar, Compter Inst.                          1. Sh. Sanjay Kumar, C.L.A

 

1.      Mrs. Nirmala (IQAC)

2.      Sh. Rajiv Kumar

3.      Dr. Pooja Rani

4.      Sh. Pardeep

5.      Sh. Sanjay 9053244603 (Aluminus)

6.      Sh. Ajay Kumar 8556867618 (Aluminus)

7.      Mr. Gagandeep, B.A. II (Student Nominee)

8.      Ms. Sheetal, B.A.II Student (Student Nominee)   1. Sh. Rajesh L.A

55 AISHE:

            1. Dr. Vinod Gill

            2. Sh. Sonu

            3. Dr. Seema

            4. Ms. Ritu

 

 56 UGC:

            1. Sh. Sonu (Convenor)                                 

2. Dr. Komal Malik

            3. Dr. Minaxi

4. Sh. Pardeep

57. RUSA:

 

1.      Sh. Salander singh (Adviser)

2.      Sh. Anil Kumar (Comm)

3.      Sh. Rajiv

4.      Dr. Sunita Bamal

5.      Sh. Pardeep

6.      Sh. Mukesh (Clerk)

 

58. HRMS Committee:

1. Dr. Vinod Gill

2.Sh. Vinod Kumar Gupta (Deputy Suptd.)

 

59. CAREER GUIDANCE BUREAU & PLACEMENT CELL:

1.  Dr. Sunita Psy (Convenor)

2. Anil Kumar (Comm.)

2. Sh. Sonu

3. Sh. Deepak

 

60. WOMEN CELL:

1. Dr. Kavita (Convenor)                                           

2. Mrs. Saroj Bala                                          

3. Dr. Seema

4. Dr. Geeta Devi (Ext)

 

61. LEGAL LITERACY CELL:

1. Dr. Kavita (Convenor)

2. Mrs. Meena Pannu

3. Dr. Minaxi

4. Sh. Ashok

5. Mrs. Saroj Bala

 

62. ANTI SEXUAL HARASSMENT CELL:

1. Mrs. Sunita Sandip (Convenor)

2. Dr.Minaxi

3. Dr. Sunita (Psy)

4. Mrs. Saroj Bala

 

63. STUDENTS GRIEVANCES & COMPLAINTS REDRESSAL CELL:

1. Smt. SunitaSandip (Convenor)

2. Sh. Salender Singh

3. Dr. Virender Singh

4. Sh. Anil Kumar (Computer)

 

64s. ANTI RAGGING CELL:

1. Sh. Salender Singh (Convenor)

2. Sh. Anil Kumar (Computer)

3. Dr. Vinod Gill

4. Dr. Richa Verma

 

65. INTERNAL COMPLAINT COMMITTEE (Sexual Harassment of Women at Workplace: – Prevention, Prohibition and Redressal)

              1. Mrs. Sunita Sandeep

              2.Sh. Salender Singh

              3. Sh. Anil Kumar (Commerce)

              4. Dr. Vinod Gill

 

66. FEE CONCESSION, SAF AND SUF COMMITTEE:

1. Dr. Meenakshi (Convenor)2. Dr. Sunita (Psy)

            3. Sh. Anil Kumar (Commerce)

            4. Dr. Vinod Gill

 

67. STIPEND/SCHOLARSHIPS:

1. Mrs. Richa Verma (SC & Sramgar Scholarship)                 1. Sh.Mukesh Kumar Clerk

2. Sh. Anil (Comm)  (BC)                                            2. Sh. Sadhu Ram, Mrs. Ritu L.A

3. Dr. Sunita (Psy) (Merit & Other Scholarship)        3. Sh. Sanjay Kumar C.L.A

 

68. EARN WHILE YOU LEARN SCHEME:

1. Dr. Saroj Bala(Convenor)               1. Sh. Mukesh Kumar, Clerk

2. Dr. Vandana Sharma

3. Sh. Anil (Comm)

 

69. OUTSOURCING/CONTRACT/DC RATE :

1. Dr Meenakshi (Convenor)                                      1. Sh. Mukesh  Kumar, Clerk

2. Dr. Komal Malik

3. Sh. Anil Kumar (Comm)

4. Sh. Deepak

5. Dr. Vinod Gill

 

70. HEALTH FUND AND SANITATION COMMITTEE:

1. Dr. Meenaxi (Convenor)                                        

2. Sh. Salender Singh (Adviser)

3. Dr. Sunita (Psy)                                                     

3. Sh. Perdeep (Ext)

 

71. Entrepreneurship Development Club (EDC):

1.      Dr. Komal Malik (In Charge)                                                                                                                                                                     

2.      Dr. Saroj Bala

3.      Sh. Perdeep (Ext)

4.      Seven Students

5.       

72. RED CROSS FUND/CLUB  :

1. Sh.Ashok (In Charge)

            2. Dr. Vandana Sharma

            3. Dr. Virender Singh

            4. Sh. Sonu

 

73. RED-RIBBON CLUB: 

1. Dr. Kavita (Convenor)

2.  Dr. Komal Malik

3. Dr. Richa Verma    

 

74. ROAD SEFTY CLUB:

            1. Sh. Ashok Yadav (Convenor)

            2. Sh. Sonu

            3. Dr. Seema (Ext.)

 

75. PRAYAS

            1. Smt. Sunita Sandip (Advisor)

            2. Mrs. Anil (Computer)

            3. Mr. Sonu

            4. Mr. Rajiv

76. SKILL INDIA (ITI APPRENTSHIP )

            1. Dr. Vinod Gill (Nodel Officer)

            2. Sh. Salender Singh

            3. Dr. Rakesh Kumar

 

77. SPORTS BOARD: 

President: Principal- Smt. Leena  Kajal

Vice President: Smt. SunitaSandip

Secretary : Sh. Deepak

Members:

1. Sh. Salender Singh

2. Sh. Anil (Computer)

3. Dr. Minaxi

4. Mrs. Saroj Bala

5. Dr. Sunita (Psy)

 

78. ALUMNI ASSOCIATION:

1.Sh. Salender Singh (Advisor)

2. Sh. Rajiv (Convenor)

3.. Deepak

4. Smt. Saroj Bala

5. Sh. Ashok

6. Dr. Geeta Devi (Ext)

7. Dr.Seema (Ext)

8. Sh. Pardeep (Ext)

 

                                                                                                                        Principal

                                                                                                            Govt. College, Nalwa

 

Copy To:

1. College Bursar

2. Staff Notice Board / Senior Tutor

3. Office Incharge

4. Fund Clerk

5. Student Notice Board

 

                                                                                                                       Principal

                                                                                                             Govt. College, Nalwa